zde najdete nejdůležitější informace, které se týkají výskytu COVID-19 v ČR. Kompletní a aktualizované informace Ministerstva zdravotnictví najdete na https://koronavirus.mzcr.cz/. Další informace také na portále https://covid.gov.cz/.

Informační linka ke koronaviru 1221 je k dispozici v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin.

Co dělat když?

Mám zdravotní potíže.

Pokud se vám špatně dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašelvolejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

Pokud máte horečku, která trvá déle než dva dny, nebo suchý kašel bez horečkykontaktujte telefonicky svého praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře).

Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.

Mám podezření na nákazu, chci se nechat testovat.

Pacienti s příznaky onemocnění kontaktují svého praktického lékaře, který indikuje potřebné vyšetření nebo vystaví žádanku na PCR test. K bezplatnému testování PCR je potřeba doporučení a žádanka od lékaře.  

V současné době je možnost využít preventivní antigenní testování. Naše ordinace nejsou zapojeny do plošného testování na covid-19. Vybrané ordinace nabízejí testování pouze svým registrovaným pacientům, informaci najdete v detailu ordinace. K plošnému antigennímu testování využijte síť odběrových center, informace a seznam najdete zde.

Byl jsem v úzkém kontaktu s nakaženou osobou.

Nejprve je třeba vyhodnotit, zda se jednalo o rizikový kontakt. Za rizikový kontakt můžeme považovat osoby, se kterým jste v blízké vzdálenosti do 2 m po dobu minimálně 15 min a bez roušky. Platí pro všechny 3 podmínky SOUČASNĚ. Nejčastěji to tedy bývají rodinní příslušníci, kamarádi, kolegové apod. 

Pokud jste s pozitivně testovaným člověkem byli v kontaktu s rouškou přes ústa i nos a nemáte příznaky nemoci, nebudete muset do karantény. Sledujte dalších 10 dnů svůj zdravotní stav.

Můžete se obrátit také na naši klientskou linku tel. 844 300 100 (provozní doba po – pá 7:30 – 16:00).